Обґрунтування вибору заголовка тексту. Хто хоче їсти, той має метикувати

13.03.2019

Мета:вчити учнівформувати свою власну думку, свій вибір; розвивати вміння визначати тему і головну думку тексту, добирати до нього заголовок; активізувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до життя птахів.

Обладнання: ілюстрації із зображенням птахів у незвичайних ситуаціях.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, співучі птахи!

Доброго ранку, маленькі мурахи!

Я вас вітаю, люблю, пізнаю,

Всі ми живемо у ріднім краю.

ІІ. Актуалізація знань учнів

1. Загадка

Що двічі родиться: вперше гладеньке, а вдруге пухкеньке.(Птахи).

2. Слухання музики

(Звучить запис голосів птахів).

- Діти, куди ми з вами потрапили? (У ліс).

- Прислухайтеся. Що це за дивні звуки? (Співають пташки).

- Голоси, яких птахів ви почули?

- Які ще птахи співають?

3. Розповідь вчителя з елементами бесіди

Птахи - це є голос наших лісів, полів, гір і пустель. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через моря і пустелі. Це наші помічники і захисники природи. Їх здавна називають санітарами лісів і полів. Вони знищують насіння бур'янів, комах, очищають природу від шкідників. Своїм співом і красою радують нас.

Кажуть, птахи приносять весну на своїх крилах. І справді так. Все довкола розвивається, цвіте. У багатоголосому хорі ви почуєте тріскотіння сороки, каркання ворони, тьохкання соловейка. Птахи спілкуються і між собою. Пернаті розмовляють крилами, посвистами, демонструючи своє строкате пір'я. Однак найчастіше спілкуються за допомогою звуків. Підраховано, що голоси і пісні птахів мають близько 400 відтінків. Їхнє різноголосе щебетання - це сигнали, за допомогою яких пернаті можуть передавати всіляку інформацію: попередити про небезпеку, подавати команду під час перельотів, повідомляти про місце знаходження корму.

- На які групи поділяються птахи? (Зимуючі, перелітні).

- Назвіть, які ви знаєте зимуючі птахи? (Синиця, горобець, снігур, шишкар, сова, сойка, дятел, ворони, щиглики...).

- Перелітні? (Граки, шпаки, лелеки, ластівки, гуси, качки).

- Чому птахи відлітають у теплі краї? (Тому що пташкам важко знайти їжу під снігом. А коли сильний мороз, вони можуть замерзнути).

- Діти, а як ми можемо допомогти зимуючим птахам? (Робити годівнички, насипати туди корм).

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

- Та не тільки взимку важко прохарчуватися птахам. В інші пори року слід теж прикласти неабияких зусиль, аби бути ситому, нагодованому.

Інколи потрібно й поборотися за лакомий шматочок, пометикувати, проявити смикалку, схитрувати, так як в оповіданні С. Мацюцького «Хто хоче їсти, той має метикувати».

Заголовком цього тексту є прислів'я. Як ви його розумієте?

(Якщо хочеш роздобути їжу, потрібно бути не лише старанним, а й винахідливим, розумним і кмітливим).

- Сьогодні на уроці ми навчимося добирати заголовок, який, на вашу думку, найбільше підходить до написаного твору, обґрунтовувати свій вибір, склавши текст-міркування. А також познайомимося із життям і звичками деяких птахів.

- Що називають темою тексту? (Те, про що розповідається в тексті).

- Що таке мета твору? (Для чого написаний твір, чого він навчає).

- Що може виражати заголовок тексту? (Тему або мету тексту).

- Як записується кожна частина тексту?

- Яке запитання можна поставити до тексту-міркування? Чому?

- З яких частин складається текст-міркування?

- Що таке твердження? (Те, що доводиться).

- Доказ? (Доведення, пояснення, аргумент).

- А висновок? (Кінцівка).

ІV. Робота над обґрунтуванням вибору заголовка тексту

1. Вступна бесіда

- Хто саме з птахів до нас завітає на урок, ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.

Загадка

Пташечка невеличка,

В неї білі щічки,

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Тож ця пташка невеличка

Називається .... (Синичка)

Розгляд ілюстрації

- Що ви знаєте про синичку?

- Яка вона? (Жовті грудки з білою смужечкою, спинка оливково-зелена, голівка чорна, блискуча, з оксамитовою шапочкою. Маленька, метушлива, співуча пташечка).

Слово вчителя

- Синички прокидаються о третій годині ночі. Вони є різні: блакитна, лазурівна, чубата, чорна, біла, гаїчка, велика синиця. Позивні звуки їхні такі: «сі-сі-сі», «ці-ці-ці», «ті-ті-тю», «тінь-тінь», «ті-ті-тю», «чир-чир», «джії-джії-джії». Синиця - зимуюча співоча пташка.

Хвилинка-цікавинка

- Синиці можуть будувати гніздо в отворі стіни, у залізній трубі, поштовій скриньці, у викинутій поштовій банці або у черевику.

Загадка

Маленький хлопчик

у сірій свитині

По дворах стрибає,

Крихти збирає.

(Горобчик)

Розгляд ілюстрації

- Що ви знаєте про горобчиків?

- Де вони живуть?

- Що їдять?

- Які вони? (Сіренький, метушливий, з попелястою голівкою, яскраво-коричневою спинкою, з чорним галстуком на горлі та на грудях).

Загадка

Чорномазий, білодзьобий

Він за плугом важко ходить,

Черв'ячків, жучків знаходить -

Сторож вірний, друг полів,

Перший вісник теплих днів. (Грак)

Розгляд ілюстрацій

- Придивіться на малюнки птахів. Знайдіть серед них грака. Що ви скажете про його зовнішність? (Чорне блискуче забарвлення з синім відтінком, очі чорні).

Слово вчителя

- Що про нього знаєте?

- Граки - птахи перелітні. Живляться комахами, навіть гризунами. Гніздечка нагадують волохату шапку. Граки влаштовують на деревах цілі колонії (великі сім'ї). Гнізда вимощують всередині сухою травою та тонкими гілочками, щоб м'якше було пташенятам. Граки - корисні птахи, бо знищують багато шкідливих комашок.

- Більше про цих птахів ви дізнаєтеся, прослухавши текст.

2. Ознайомлення із змістом тексту

Хто хоче їсти, той має метикувати

Хтось загубив маленького бублика.

Першою побачила його жовтогруда синиця. Дзьобнула знахідку раз, вдруге і розчаровано писнула - бублик був твердий, як камінь.

Підлетіли два горобці. І теж не змогли скуштувати.

За пташками із самої верхівки грубезної верби спостерігав старий грак. Отож він повільно злетів на землю. Горобці й синиці відступилися перед сильним і ображено залементували.

Грак навіть оком не моргнув на лайку дрібноти. Він діловито підійшов до бублика і дзьобнув його. Проте його довгий і міцний дзьоб бублика теж не розколов.

Грак трохи подумав, тоді злетів на паркан, посидів там із хвилину і знов опустився до ласої знахідки. Взяв бублика у дзьоб і кинув у найближчу калюжу. Походив, очікуючи, поки бублик набрякне у воді, і, коли той пом'якшав, з'їв його з апетитом.

Горобці від здивування аж оніміли. Грак важко змахнув великими крилами, описав дугу над калюжею і опустився на своє місце на вербі. А вже звідти голосно крякнув. Мовляв, хто хоче їсти, той має метикувати.

С. Мацюцький

3. Бесіда за змістом твору

- Про що розповідається в тексті?(Стисло).

- Хто першим знайшов бублика?

- Хто підлетів другим?

- Як зметикував грак?

- Яка головна думка тексту? (Розумний, кмітливий, винахідливий, завжди знайде вихід із ситуації).

- В яких словах тексту вона висловлена? (Мовляв, хто хоче їсти, той має метикувати).

- Кого із птахів можна назвати головним героєм твору?

4. Робота над мовними засобами

- Виберіть з тексту дієслова, які відображають послідовність подій.

Синиця (що зробила?) ... побачила, дзьобнула, писнула, відступилися, залементували.

Горобці (що зробили?) ... підлетіли, не змогли скуштувати, оніміли.

Грак (що зробив?) ... спостерігав, злетів, не моргнув, підійшов, дзьобнув, не розколов, подумав, опустився, взяв, кинув, походив, почекав, з'їв, змахнув, описав, опустився, крякнув.

- Доберіть слова, які характеризують грака.

Грак (який?) - старий, діловитий, розумний, кмітливий, здогадливий, мудрий, впевнений.

5. Вибір заголовка до тексту

1. Кому дістався бублик?

2. Здогадливий грак.

3. Птахи і бублик.

- Прокоментуйте свій вибір.

6. Складання плану твору

- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка).

- Чим буде зачин у творі-міркуванні? (В зачині будемо висловлювати твердження).

- Що напишемо в основній частині? (Доведення твердження).

- Чим виступатиме кінцівка? (Висновком).

План

1. Мій вибір заголовка.

2. Мудра поведінка птаха.

3. Життєва необхідність.

План

1.Чому я вибрав такий заголовок?

2. Чому я вважаю поведінку грака мудрою?

3. Яким треба бути, щоб перемогти?

7. Усне обґрунтування вибору заголовка

Зразок твору

Здогадливий грак

Я думаю, що найбільше до прочитаного твору підходить заголовок «Здогадливий грак».

Ніхто із птахів не міг скуштувати знайдений твердий бублик. А грак після невдалої спроби здогадався вкинути його у найближчу калюжу. Почекав, поки бублик набрякне у воді, а потім з апетитом його з'їв. Після чого голосно крякнув, ніби промовив: «Хто хоче їсти, той має метикувати».

Щоб так вчинити, треба бути справді здогадливим, розумним птахом.

V. Фізкультхвилинка

Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця піднімають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зерна вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечко хутко сіли.

VІ. Запис тексту-міркування у зошити

- Пригадайте, як треба записувати текст.

- А тепер самостійно запишіть кожен свою оцінку персонажів. Можливі такі варіанти зачину: Я вважаю..., я думаю..., на мою думку..., безперечно...

VІІ. Перевірка написаного

VІІІ. Слухання та рецензування окремих робіт

ІХ. Підсумок уроку

- Розгадайте ребус. Запишіть прислів'я. Поясніть його значення. («Треба нахилитись, щоб з криниці води напитись»).

(Це прислів'я про працю. Щоб у житті досягти своєї мети, потрібно неодмінно старанно працювати.)

- Дивний пташиний світ! Не можна без нього уявити наше життя!

Вони чарують нас гарним співом, стрімким польотом, незвичайним забарвленням, приносять велику користь нашим садкам, паркам, лісам. Тому кожна людина повинна дбати про птахів і охороняти їх.

Додаткові матеріали

Він увесь чорний,

Дуже моторний,

Завжди кричить «крак!»

Здогадались? Це ж...

(Грак)

Народ про граків

  • Грак прилетів - через місяць сніг зійде.
  • Якщо граки прилетіли прямо на гнізда - буде дружна весна.
  • Граки на гнізда сіли - через три тижні можна сіяти.
  • Ранній приліт граків - на теплу весну.
  • Якщо граки прилетіли до середини березня - літо буде мокре, а сніг зійде рано.
  • Граки зграями над гніздами в'ються : то сядуть, то знову піднімуться - погода зміниться.
  • Граченята - ранні пташенята.

Граки

Добрий день вам, малюки,

Ми уславлені граки!

Чорнокрилі! Чорноокі!

Чорногруді! Чорнобокі!

Перші прилітаємо,

Лиш розтане сніг.

З весною вітаємо

Радо ми усіх!

Грак

По полю ходить грак поважно,

Роздивляється уважно.

Не сховається комаха

Від дзьобатого птаха.

Знищить він і гризунів,

Походивши кілька днів.

Н.О. Сапун

Горобці

Горобці на гілку сіли,

Зграйкою зібрались, полетіли.

Горе злісним шкідникам,

Попелицям і жукам.

Ці птахи бувають в шкоді,

Склюють сонях на городі.

Але й знищують комах.

Горобець - корисний птах.

Н.О. Сапун

Синиця

Жовтогруду синичку всі добре знають,

Взимку їй діти допомагають.

Повісять в садках свої годівнички

Для старанної трудівниці-синички.

Віддячить вона нам навесні,

Коли садки покриються цвітом рясним.

Обстежить дерева і під кущами,

Щоб зеленіли, омиті дощами.

Н.О. Сапун

Стеценко Юлія  - вчитель початкових класів
Всі права захищені 2019
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати